ПРЕЗЕНТАЦІЯ навчально-методичного посібника Центру передподружнього приготування

фото презентації(з лівої сторони, щоб збільшити зображеня натисніть на нього)та все про книгу та історію видання посібника ЦПП,Останнім часом проблема подружжя і родини, як в церковному середовищі, так і в суспільстві загалом набирає щораз більшого резонансу. Ми є свідками виразного погіршення стану сім’ї,  руйнування  подружніх цінностей. Катастрофічно зростає кількість розлучень на державному рівні та шлюбів, визнаних Церквою, як недійсні. 

Тому відповідаючи на потреби часу, та з огляду на обставини, в яких опинились наші українські родини, в 2000 р. на Соборі Львівської архиєпархії  Блаженнійшим Любомиром Гузаром було запропоновано створити підготовчі курси для наречених, як один із важливих засобів, що покликані допомогти молодим кандидатам, які вступатимуть у подружнє життя.  

   Для того, щоб звершити це покликання згідно Божого задуму, у Стрийській єпархії, починаючи з 2002 року, поступово по всіх містах нашої єпархії  були створені Центри передподружнього приготування,  які займалися безпосереднім приготуванням наречених до прийняття Святої Тайни Подружжя , подаючи виклади за опрацьованими тезами.

Вже починаючи з 2010 року,  виникла потреба в написанні навчального посібника для просвітницької діяльності Центру передподружнього приготування, яка розпочалась в цьому році і тривала до 2015 р.  Поза тим в 2014 р. створено інтернет – сайт, який ознайомлює широке коло людей та усіх бажаючих з інформацією про діяльність Центру та важливість передподружнього приготування молоді до шлюбу.

У серпні 2015 р. внаслідок багаторічної наукової праці вийшов у книжковий світ навчально - методичний посібник «Крокуючи до шлюбу…», який є вкрай важливим  у приготуванні наречених до свідомого прийняття Святої Тайни Подружжя та вміщає розширений виклад таких предметів, як  «Богослов’я подружжя», «Основні правди християнської віри», «Канонічне подружнє право», «Психологія подружжя і родини», «Етика подружнього та родинного життя», «Біоетичні аспекти подружжя», «Медичні аспекти сім’ї», що складають Програму з безпосереднього приготування до подружжя. 

Хочеться  відзначити, що з березня по листопад цього року відбулись  семінари – практикуми з обміну досвідом Стрийського ЦПП в ділянці безпосереднього приготування молоді до Св. Тайни Подружжя у  таких єпархіях, як Тернопільсько – Зборівська, Бучацька, Коломийсько – Чернівецька та Самбірсько  - Дрогобицька єпархії, в яких була презентована просвітницька діяльність ЦПП та навчально – методичний посібник «Крокуючи до шлюбу…» і як досягнення у справі віднови душпастирства родин, відрадно, що на сьогоднішній день у  вказаних єпархіях вже діють Центри передподружнього приготування централізовано по всіх ввірених їм територіях за Програмою БПДП.

Тема передподружнього приготування, яка розкрита в цій книзі,  є надзвичайно актуальною в нашому сьогоденні, адже криза інституції сім'ї та її викликів в Україні свідчать про недостатню обізнаність молодих подружжь, їх незрілість та непідготовленість до подружнього та родинного життя. Тому питання належного приготування до святого таїнства Подружжя, до життя у християнському подружжі після шлюбу та пастирський  супровід сімей є спільним пастирським обов'язком, місією Церкви, турботою державних та соціальних служб, яким належить приділяти особливу увагу в творенні міцної християнської родини, і відтак повноцінного здорового суспільства. Про роль сім’ї Митрополит Андрей Шептицький писав: « Тільки ті народи могутні і здорові, в яких здорова християнська родина !»

До цієї книги ввійшли лекції богословів, психологів, педагогів щодо безпосереднього приготування до подружжя в різних аспектах, які розглядаються з позиції   Апостольського Повчання Папи Івана Павла ІІ «Сімейна спільнота» (Familiaris Consortio). До приготування книги спричинились викладачі Центру передподружнього приготування,  Митрополича Комісія у справах  родини УГКЦ (2007), яка внесла важливий вклад у творення навчальної програми Центру передподружнього приготування. 

Даний курс призначений не тільки для викладачів Центру, священників, a й для батьків, викладачів навчальних закладів й  усіх тих, хто бере участь у вихованні майбутньої  молодої сім’ї, а також для всіх буде доброю педагогічною настановою.  Курс пропонує відповіді на питання, з якими доводиться зустрічатись молоді та їхнім батькам. Розглядаються цікаві та практичні теми про діалог між подругами та батьками, шляхи розв’язання конфліктів у подружжі. Акцентується увага на покликанні подружжя до відповідального батьківства і вихованні дітей. Автори книги висловлюють сподівання, що запропоновані науки допоможуть глибше пізнати природу подружжя, по - новому переосмислити різні аспекти подружнього життя. 

  Здаємо собі звіт у тому, що дане опрацювання не претендує на роль вичерпних студій  про  життя у подружжі. Творчий профіль  даної праці не полягає  на  тому, що дана тема вичерпується та припиняється. Вона,  швидше, покликана  відкрити  очі  на проблему та спонукати до нового, більш глибокого опрацювання, і прикладом такого викладу  може  стати  соціальний аспект подружнього та родинного життя, який передбачатиме  подачу  знань  з  організації  соціального  служіння для слухачів курсу за актуальними на сьогодні напрямками: підтримка, зміцнення та захист сім'ї; допомога людям похилого віку та інвалідам; допомога бездомним, насамперед переселенцям, сім'ям, які втратили годувальника, допомога дітям-сиротам і дітям, що залишилися без піклування, дітям-інвалідам; постраждалим внаслідок ПТСР, бійцям АТО; родинам учасників, ветеранів, інвалідів АТО. Бажаємо, щоб дана праця стала скромним внеском у справу віднови душпастирства родин, та спричинилась до подальшого духовного зросту наших християнських подружжь.                               

Підтвердженням актуальності передподружнього приготування є заклик нашого Патріарха Святослава на XIV Асамблеї Синоду Єпископів Католицької Церкви, який прозвучав як дороговказ, що показує нам істинний шлях праці з майбутніми християнськими родинами та опіки над ними в таких словах: «Найперше – чувайте над християнською родиною! Дуже відповідально приготовляйте молодих подругів до шлюбу, тому що потім життя поставить перед серйозним випробуванням і вашу працю і, зокрема, особисте життя і щастя тих молодих людей. Чувайте над християнською родиною, зокрема у перших п’ять років її життя! Будьте близьким приятелем і духовним батьком наших молодих подружжів, адже у ХХ столітті християнська родина врятувала і захистила нашу Церкву. А сьогодні нашим святим обов’язком є захистити і врятувати українську християнську родину!» 

Підсумовуючи вище згадане, слід відзначити, що Синод Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви, який відбувся у Львові-Брюховичах 24-25 листопада 2015 року, розглянув та прийняв до відома, рекомендуючи до використання, Навчальний посібник з безпосереднього приготування до подружжя «Крокуючи до шлюбу…», який представила п. Марія Гавінська, керівник Центру  передподружнього приготування Стрийської єпархії та науковий редактор даного видання.

Останнім часом проблема подружжя і родини, як в церковному середовищі, так і в суспільстві загалом набирає щораз більшого резонансу. Ми є свідками виразного погіршення стану сім’ї,  руйнування  подружніх цінностей. Катастрофічно зростає кількість розлучень на державному рівні та шлюбів, визнаних Церквою, як недійсні.

            Тому відповідаючи на потреби часу, та з огляду на обставини, в яких опинились наші українські родини, в 2000 р. на Соборі Львівської архиєпархії  Блаженнійшим Любомиром Гузаром було запропоновано створити підготовчі курси для наречених, як один із важливих засобів, що покликані допомогти молодим кандидатам, які вступатимуть у подружнє життя. 

   Для того, щоб звершити це покликання згідно Божого задуму, у Стрийській єпархії, починаючи з 2002 року, поступово по всіх містах нашої єпархії  були створені Центри передподружнього приготування,  які займалися безпосереднім приготуванням наречених до прийняття Святої Тайни Подружжя , подаючи виклади за опрацьованими тезами.

Вже починаючи з 2010 року,  виникла потреба в написанні навчального посібника для просвітницької діяльності Центру передподружнього приготування, яка розпочалась в цьому році і тривала до 2015 р.  Поза тим в 2014 р. створено інтернет – сайт, який ознайомлює широке коло людей та усіх бажаючих з інформацією про діяльність Центру та важливість передподружнього приготування молоді до шлюбу.

У серпні 2015 р. внаслідок багаторічної наукової праці вийшов у книжковий світ навчально - методичний посібник «Крокуючи до шлюбу…», який є вкрай важливим  у приготуванні наречених до свідомого прийняття Святої Тайни Подружжя та вміщає розширений виклад таких предметів, як  «Богослов’я подружжя», «Основні правди християнської віри», «Канонічне подружнє право», «Психологія подружжя і родини», «Етика подружнього та родинного життя», «Біоетичні аспекти подружжя», «Медичні аспекти сім’ї», що складають Програму з безпосереднього приготування до подружжя.

            Хочеться  відзначити, що з березня по листопад цього року відбулись  семінари – практикуми з обміну досвідом Стрийського ЦПП в ділянці безпосереднього приготування молоді до Св. Тайни Подружжя у  таких єпархіях, як Тернопільсько – Зборівська, Бучацька, Коломийсько – Чернівецька та Самбірсько  - Дрогобицька єпархії, в яких була презентована просвітницька діяльність ЦПП та навчально – методичний посібник «Крокуючи до шлюбу…» і як досягнення у справі віднови душпастирства родин, відрадно, що на сьогоднішній день у  вказаних єпархіях вже діють Центри передподружнього приготування централізовано по всіх ввірених їм територіях за Програмою БПДП.

Тема передподружнього приготування, яка розкрита в цій книзі,  є надзвичайно актуальною в нашому сьогоденні, адже криза інституції сім'ї та її викликів в Україні свідчать про недостатню обізнаність молодих подружжь, їх незрілість та непідготовленість до подружнього та родинного життя. Тому питання належного приготування до святого таїнства Подружжя, до життя у християнському подружжі після шлюбу та пастирський  супровід сімей є спільним пастирським обов'язком, місією Церкви, турботою державних та соціальних служб, яким належить приділяти особливу увагу в творенні міцної християнської родини, і відтак повноцінного здорового суспільства. Про роль сім’ї Митрополит Андрей Шептицький писав: « Тільки ті народи могутні і здорові, в яких здорова християнська родина !»

До цієї книги ввійшли лекції богословів, психологів, педагогів щодо безпосереднього приготування до подружжя в різних аспектах, які розглядаються з позиції   Апостольського Повчання Папи Івана Павла ІІ «Сімейна спільнота» (Familiaris Consortio). До приготування книги спричинились викладачі Центру передподружнього приготування,  Митрополича Комісія у справах  родини УГКЦ (2007), яка внесла важливий вклад у творення навчальної програми Центру передподружнього приготування.

Даний курс призначений не тільки для викладачів Центру, священників, a й для батьків, викладачів навчальних закладів й  усіх тих, хто бере участь у вихованні майбутньої  молодої сім’ї, а також для всіх буде доброю педагогічною настановою.  Курс пропонує відповіді на питання, з якими доводиться зустрічатись молоді та їхнім батькам. Розглядаються цікаві та практичні теми про діалог між подругами та батьками, шляхи розв’язання конфліктів у подружжі. Акцентується увага на покликанні подружжя до відповідального батьківства і вихованні дітей. Автори книги висловлюють сподівання, що запропоновані науки допоможуть глибше пізнати природу подружжя, по - новому переосмислити різні аспекти подружнього життя.

            Здаємо собі звіт у тому, що дане опрацювання не претендує на роль вичерпних студій  про  життя у подружжі. Творчий профіль  даної праці не полягає  на  тому, що дана тема вичерпується та припиняється. Вона,  швидше, покликана  відкрити  очі  на проблему та спонукати до нового, більш глибокого опрацювання, і прикладом такого викладу  може  стати  соціальний аспект подружнього та родинного життя, який передбачатиме  подачу  знань  з  організації  соціального  служіння для слухачів курсу за актуальними на сьогодні напрямками: підтримка, зміцнення та захист сім'ї; допомога людям похилого віку та інвалідам; допомога бездомним, насамперед переселенцям, сім'ям, які втратили годувальника, допомога дітям-сиротам і дітям, що залишилися без піклування, дітям-інвалідам; постраждалим внаслідок ПТСР, бійцям АТО; родинам учасників, ветеранів, інвалідів АТО. Бажаємо, щоб дана праця стала скромним внеском у справу віднови душпастирства родин, та спричинилась до подальшого духовного зросту наших християнських подружжь.                              

Підтвердженням актуальності передподружнього приготування є заклик нашого Патріарха Святослава на XIV Асамблеї Синоду Єпископів Католицької Церкви, який прозвучав як дороговказ, що показує нам істинний шлях праці з майбутніми християнськими родинами та опіки над ними в таких словах: «Найперше – чувайте над християнською родиною! Дуже відповідально приготовляйте молодих подругів до шлюбу, тому що потім життя поставить перед серйозним випробуванням і вашу працю і, зокрема, особисте життя і щастя тих молодих людей. Чувайте над християнською родиною, зокрема у перших п’ять років її життя! Будьте близьким приятелем і духовним батьком наших молодих подружжів, адже у ХХ столітті християнська родина врятувала і захистила нашу Церкву. А сьогодні нашим святим обов’язком є захистити і врятувати українську християнську родину!»

Підсумовуючи вище згадане, слід відзначити, що Синод Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви, який відбувся у Львові-Брюховичах 24-25 листопада 2015 року, розглянув та прийняв до відома, рекомендуючи до використання, Навчальний посібник з безпосереднього приготування до подружжя «Крокуючи до шлюбу…», який представила п. Марія Гавінська, керівник Центру  передподружнього приготування Стрийської єпархії та науковий редактор даного видання.

 Создан 11 дек 2015